Rozhovor s paní RnDr. Iveta Bernátovou, DrSc. o vlastnostech kakaa a čokolády

Rozhovor s paní RnDr. Iveta Bernátovou, DrSc.

Vedoucí oddělení experimentální hypertenze, ÚNPF, CEM SAV

Centrum experimentální medicíny SAV, Ústav normální a patologické fyziologie

S paní RnDr. Ivetou Bernátovou jsme se potkali naprostou náhodu na jedné akci odrůdového slovenské víno přímo ve vinohradech u Pezinku. Náhodnou diskusí o antioxidantech v hroznech a víně jsme přešli k mému srdečnímu tématu antioxidantů, polyfenolů přítomných v kakau a v čokoládě.

Postupným vyprávěním jsem zjistila, že toto téma není ani zdaleka „vzdáleno“ našim slovenským vědcům a už vůbec není tím, kteří pracují na bratislavské SAV (Slovenská Akademie Víd). Právě v Centru experimentální medicíny SAV na Ústavu normální a patologické fyziologie pracuje paní Bernátová. Na vínkové akci jsme se upřímně neuměli domluvit a tak jsme si dohodli neformální setkání na půdě SAV, kde jsme si vyhradili 3 hodiny na detailní diskusi ohledně jejich výzkumu. Tento výzkum byl upřen na jeden z množství polyfenolů, který se v kakae nachází a jmenuje se epikatechin. Epikatechin má významnou funkci pro naši kardiovaskulární a oběhovou soustavu. Ovlivňuje náš krevní tlak i průchodnost cév. Výzkumný projekt trval 3 roky a byl aplikován na laboratorní potkany i studenty medicíny a technologií pod dohledem týmu paní Bernátové. Studenti dostávali denní přísun 80% čokolády v množství 60g. Potkani, kteří byli rozděleni do tří skupin podle jejich charakteru na: hypertezních, hraničně hypertezních a bez hypertenze. Výzkum probíhal na mladších i starších věkových skupinách potkanů, přičemž se čistý epikatechin přidávala do potravy potkanům. Významné změny byly pozorovány hlavně u starších hypertenzních potkanů, ale samozřejmě také u mladších. Epikatechin jako jeden z flavonoidů má úžasně rychlou metabolizaci, tedy vstřebávání. Jejich výzkum prokázal, že již po 15 minutách můžeme sledovat jeho účinky, avšak je třeba jej doplňovat pravidelně, protože dochází k jeho úžasně rychlému vstřebání. Podporuje tvorbu oxidu dusnatého, který má funkci tvorby cévních stěn. Velkou škodou je, že v naší zeměpisné šířce nemáme kakao zařazené do každodenní stravy, jako je tomu v Latinské Americe, hlavně u indiánské populace.

Studenti z Medicíny (dívky) a (kluci) FITKY a FEIKY) byli testováni i při mentálním stresu – mentální aritmetika – odečítání čísel v řadě při nátlaku. Studenti dostávali 60 g hořké 80% čokolády běžné dostupné v supermarketu a jako kontrolní vzorek použili mléčnou čokoládu téže značky.

Ukazuje se, že čím je vyšší podíl epikatechinu v kakaových výrobcích, tím větší pozitivní efekt vytváří na náš organismus, ať už je to relaxační, antistresový účinek nebo při kardiovaskulárních onemocněních a problémech s krevním tlakem. Avšak princip nejen v množství samotného epikatechinu, ale také v jeho pravidelném užívání. To znamená, že zařazení vysokoprocentní čokolády, kakaa a kakaových bobů do naší stravy, je tím nejsprávnějším způsobem pro dosažení co nejlepších protizánětlivých a antistresových efektů pro naše tělo. Tento typ zánětu je spíše infekčního charakteru, kakao právě podporuje tvorbu těch genů, které ovlivňují produkci protizánětlivých markerů. Obdobně jako velmi známý indiánský kmen Kuna, kde pijí několik šálků pravého kakaa denně. Jeho obyvatelé vůbec netrpí civilizačními onemocněními ani problémy s krevním tlakem. Právě jejich vynikající zdravotní stav zaměřil americké vědce na účinky kakaa, které oni pravidelně konzumují ve své stravě hlavně jako nápoj připravených přímo z kakaových bobů.

Epikatechin přítomný v kakau přispívá k relaxaci cév, to znamená, že se céva roztáhne, krevní oběh je posílen, více okysličen a my se cítíme tím pádem lépe, méně unavený a naše koncentrace a výkonnost narůstá. A navíc zlepšuje vlastnosti červených krvinek, hlavně jejich deformabilitu, což znamená schopnost měnit svůj tvar při průchodu přes kapiláry, čímž „flexibilnější“ je tím je naše srdíčko méně zatěžováno.

Epikatechin není jen výjimečným polyfenolem pro krevní tlak a kardiovaskulární onemocnění, ale i naši nervovou soustavu a hlavně mozek, protože okysličení mozku je možná i důležitější než srdce. Lepší okyslečení mozku předchází závažným onemocněním kognitivního charakteru jako demence, Alzheimer, postupná ztráta pamatu, pokles kognitivních schopností a podobně.

Kakao má i stimulující účinek složku, která nás „pohodově nabudí“. Možná se některá ptají, jak reraguju na theobromin děti a zda tím pádem budu mít problém usnout? Podle studií se postupně ukazuje, že ti, co mají zvýšenou citlivost na kofein, mohou mít i větší citlivost na theobromin, stimulant přítomný v kakau, avšak záleží také na konzumaci jiných potravin před požitím kakaa, jako různých cukrovinek, kde je vysoký obsah cukru a podobně. V každém případě pro většinu lidí latině se kakao nazývá „theobroma cacao“ asi ne jen náhodou?.