O zpracování a pestrosti chutí kakaa

O zpracování a pestrosti chutí kakaa

Kakao už dávno nepatří jen do dětských rukou a nerozděluje se pouze na to ranní a večerní, v tečkovaném nebo proužkovém hrníčku a na kakao k vánočce, nebo to k bábovce. Tento starodávný poklad prehispánských kultur ze srdce Latinské Ameriky se stává stále vyhledávanější a žádanější surovinou nejen mezi odborníky na zdravou výživu, ale také connoisseurs, znalci prémiových a exkluzivních potravin. No a samozřejmě není kakao jako kakao

Představujeme vám novou alternativu k šálku kávy, lahodné a blahodárné odrůdové kakao. Díky množství magnézia a přítomnosti velmi zajímavé látky theobromin nás šálek pravého kakaa nabudí, zkoncentruje a ještě spustí produkci endorfinů, takže se budeme cítit šťastnější. Kakaové boby jsou známé svými výjimečnými zdravotními benefity a povzbudivým účinkem již od dob Mayů. Mnohé studie dokázaly, že právě kakao je zdrojem množství antioxidantů, které působí příznivě na naše srdce i silně protizánětlivě v celém našem organismu.

Stejně jako u výběrové kávy, která během třetí kávové vlny zažívá významné změny na pěstitelské úrovni, i kakao se svým chuťovým profilem navzájem odlišuje v závislosti na zemi původu, regionu, odrůdě, způsobu zpracování a dokonce i farmě, kde bylo vypěstováno. Na výsledné chuti bobů se stejně jako u kávy naplno projevuje zralost kakaových plodů, technika sušení a fermentace, minerální kompozice půdy, na které byly pěstovány i samotný profil a samozřejmě i stupeň pražení.

Mezi zážitkovými chuťovými profily můžeme ochutnat lískooříškové a karamelové tóny kakaových bobů z oblasti Arauca v Kolumbii, nebo o něco lehčí chuťový profil, s vysokou sladkostí po peckovém ovoci z vyhlášeného pěstitelského regionu Tolima. Svěže acidní profil kakaových bobů s tóny bobulovitého a citrusového ovoce z oblasti Santander, nebo herbální, až zemitě dřevitý profil s náznaky sušeného ovoce a vlašských ořechů z Córdoby. Výjimečné kakaové boby ze známých pěstitelských oblastí - Caquetá, nacházející se v jižní části Kolumbie s plným, oříškovým profilem s nízkou aciditou a kakao z oblasti Tolimá, položené o něco více na sever, v jehož výrazně sladkém chuťovém profilu najdeme tóny bobulového a sušeného ovoce. Díky rozdílnému regionu a profilu pražení představují obě kakaa, Caquetá i Tolimá, navzájem chuťový kontrast, přičemž Tolimá se perfektně se hodí jako alternativa klasického espressa, tedy pro přípravu ve vodě tzv. cacao shot, kde vynikne její acidita a šťavnatý chuťový profil, zatímco Caquetá se svou plnou a výraznou kakaovou chutí se skvěle doplňuje s mléčnou texturou.

Nejenže jsou tyto chuťově-aromatické prekurzory z hlediska senzoriky stejně vzrušující, jako cupping čerstvé sklizně citrusově-herbální Etiopie, nebo výrazně šťavnaté Keni s chutí po tropickém ovoci, neméně zajímavé jsou z hlediska sociálního. Kakao, které se dováží z úrodných kolumbijských plantáží, je vystopovatelné až ke konkrétnímu farmáři a specifické technice zpracování, která je na každé farmě nebo zpracovatelské stanici jedinečná. Unikátní slovenský projekt spolupracuje s farmáři z postkonfliktních oblastí Kolumbie, kteří dříve pěstovali kokou a opium. Díky trojnásobné tržní ceně kakaa, kterou pěstitelům v rámci direct-trade vztahů nabízejí, jim umožňují změnu k bezpečnějšímu životu bez krveprolití a narcobusinessu.

Související produkty

100% Kakao Kolumbie Caquetá
View Detail

100% Kakao Kolumbie Caquetá

Neodtučněný a nealkalizovaný kakaový prášek z regionu Caquetá v Kolumbii, kde stále umíme najít i původní odrůdu kakaa - criollo. Prášek obsahuje 100 % čisté kakaové hmoty vyrobené z kakaových bobů v prémiové kvalitě 'fino de aroma'. Vhodný pro vegetariány a vegany, bez aditiv. Chuťový profil: lískový ořech, vanilka, karamel, čokoláda.
175,00 Kč